
Село Черни Вит е разположено на около 7 км югозападно от Тетевен в долината на река Черни Вит. Вековната гора, големите каменни блокове и трудно проходимото поречие са дали името както на реката, така и на селото. Черни Вит има 730 жители и е част от Тетевенска община в Северозападен район. Релефът е подчертано планински. Надморската височина е в диапазон от 450 метра при местността Пеловото до 2033 метра на връх Картал.
Черни Вит е изходен пункт към високопланинските местности и хижите “Момина поляна” и “Планински извори”. В близост се намира Националният парк „Централен Балкан” с най – големия буков резерват в Европа – “Боатин”, известен със своите вековни дървета и богато биоразнообразие. Запазени природа, бит, традиции и култура чертаят пътя на развитие и определят бъдещето на селото. Най-младите се обучават в местното училище с разширено изучаване на народна музика.
В Древността тези места са населявани от траки, а в Байовската пещера са открити останки от „пещерен човек”. Части от крепостни стени и запазени остатъци от римски път има на крепостта Черти град, през която е най- краткото разстояние по билото на Стара планина между Северна и Южна България.
В близост до село Черни Вит има две пещери - пещера Байовица с дължина 156 m. В нея са открити останки от хора, живели през каменната епоха и Бенковската пещера с дължина 84 m. В нея се е укривал Бенковски преди да бъде застрелян от турците в местността Костина край с. Рибарица, Тетевенско.
В селото се произвежда уникално зелено сирене. Това става само при домашни условия. Може би това е една от причините в Черни Вит всеки септември да се провежда ежегоден празник и кулинарен фестивал на домашните сирена.